Badanie USG żył Doppler jest jednym z podstawowych badań żył kończyn dolnych, dzięki któremu można ocenić stan żył oraz sprawdzić, czy w ich obszarze nie występują patologie. Badanie dopplerowskie powinno być jednym z podstawowych elementów każdej wizyty u lekarza flebologa — może być przeprowadzane w każdej grupie wiekowej i tak naprawdę nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. USG Doppler jest bezbolesne, ponieważ polega na przesuwaniu głowicy po skórze, która przesyła fale ultradźwiękowe do tkanek — gdy napotkają one krwinki czerwone, fala jest przesyłana do urządzenia i pojawia się na przystosowanym do tego monitorze.
Jak przygotować się do badania dopplerowskiego?
USG Doppler to badanie, które pozwoli ocenić przepływ krwi w żyłach, a także sprawdzić, czy w żyłach nie wytwarzają się patologie. USG Doppler nie jest wymagającym badaniem, jednakże warto na nie przyjść wypoczętym. Dzień przed zamierzonym badaniem nie należy spożywać potraw wzdymających oraz nie zaleca się pić wody gazowanej. Warto pamiętać, aby skóra nóg nie była wysmarowana kremami, balsamami oraz kategorycznie zabronione jest nakładanie samoopalacza. Badanie dopplerowskie najlepiej wykonać u lekarza flebologa, który jest doświadczony w swojej specjalizacji — najlepszym rozwiązaniem jest, gdy ten sam lekarz przeprowadza badanie, odczytuje wyniki oraz stawia diagnozę i wprowadza leczenie profilaktyczne.
Etapy badania USG Doppler
Pierwszym etapem USG Dopplera jest badanie w pozycji stojącej kończyn dolnych, najczęściej na specjalnie przygotowanym podeście — w tym etapie badania się żyły o całej długości od pachwin aż po kostki. Wspomniany etap jest szczególnie ważny w przypadku osób, na których nogach pojawiają się pajączki żylne — będzie można zweryfikować połączenie układu żył głębokich i powierzchownych. Drugi etap badania, tzw. próba uciskowa, przeprowadzana jest w pozycji leżącej i ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie zakrzepicy — sprawdzana jest zawartość żył. Następnie sprawdzane są żyły jamy brzusznej — jest to etap konieczny, ponieważ niewydolność żylna jest często problemem złożonym. Przedostatnim etapem badania jest sprawdzenie możliwych zespołów uciskowych i wizualne badanie nietypowych lokalizacji lub podejrzanych miejsc.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie firmy
28.09.2020
Adres IP: ***.**.***.94
24.09.2020
Adres IP: ***.**.***.216