Krioterapia to dosłownie leczenie zimnem. Stosuje się ją już od czasów starożytnych, głównie w celach przeciwbólowych. Polega na tym, że początkowo pod wpływem bardzo niskich temperatur następuje skurcz obwodowych naczyń krwionośnych i mięśni, a także zwolnienie przepływu krwi i przemiany materii. W następnej fazie dochodzi do reakcji obronnej organizmu, która polega na tym, że naczynia krwionośne gwałtownie się rozszerzają i zwiększają przepływ krwi. Skutkiem tego wszystkiego jest zwiększony dopływ do komórek składników odżywczych i tlenu oraz mediatorów przeciwzapalnych.
Otaczające zimno działa na układ hormonalny i immunologiczny. Wydziela się wtedy endorfina (szybciej niż w normalnych warunkach), która jest naturalnym środkiem przeciwbólowym. W rezultacie zmniejsza się ból i stan zapalny, a także szybciej regenerują się uszkodzone tkanki. Ponadto zmniejsza się napięcie mięśniowe, a same mięśnie stają się bardziej elastyczne i gotowe do wykonania większego wysiłku.
Krioterapię można podzielić na ogólnoustrojową oraz miejscową. Pierwsza z nich polega na zamknięciu pacjenta w specjalnej kabinie (kriokomorze) początkowo na 30 sekund, po czym czas wydłużany jest do 3 minut. W komorze panuje temperatura od -160 do -100°C. Celem takiego zabiegu jest dostarczenie stresu fizjologicznego, który ma działanie przeciwbólowe i rozluźnia mięśnie. Po takim zabiegu pacjenci odczuwają większą zdolność ruchową oraz mniejszy ból i ogólne lepsze samopoczucie.Krioterapia miejscowa polega na emitowaniu zimna na wybraną powierzchnię ciała. W tym celu stosuje się parę azotu (-176°C), dwutlenku węgla (-70°C) lub oziębionego powietrza.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie firmy
24.09.2020
Adres IP: ***.**.***.216
27.07.2020
Adres IP: ***.***.**.220
27.07.2020
Adres IP: ***.***.**.220
15.07.2019
Adres IP: **.***.**.111